TR ENG
 
 
 
 

Yapım Sonrası Aşamasında İDİL BİRET: PİYANODAKİ MUCİZE PARMAKLAR Yönetmen: Eytan İpeker

Dünyaca ünlü dahi piyanistin yaşam öyküsü...

Kurgusu biten belgeselin post-prodüksiyonunu tamamlamak için sponsor aramaktayız. Filmin tanıtım dosyasını buradan indirebilirsiniz.
Yönetmen: Eytan İpeker
Yapımcı: Yoel Meranda
Yapım Şirketi: Böcek Yapım
Sponsor: Vehbi Koç Vakfı
Süre: 52 dakika


Sinopsis:

Beş yaşındayken zamanın Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ye piyano çaldı. Yedi yaşında TBMM’den kendisine özel bir yasa çıkarıldı. Onbir yaşındayken Paris’te efsanevi piyanist Wilhelm Kempff ile birlikte konser verdi. İşte o harika çocuk bu sene yetmişinci yaşını kutluyor.

Peki uluslararası bir kariyer, prestijli ödüller ve satışları üç milyonu bulan kayıtların ardında nasıl bir insan var? Piyano repertuarının neredeyse tamamını hafızasında taşıyan birinin günlük yaşamı nasıldır? Paris Konservatuarı’nın karanlık koridorlarında sıradışı olmanın bedeli nedir? Küçük bir kız neden Siberya’ya kaçma hayalleri kurar? İdil’in müziğindeki o güçlü ama kırılgan dokunuşta hep bir öykü var. İDİL BİRET - PİYANODAKİ MUCİZE PARMAKLAR işte bu öyküyü ileriki nesillere taşımayı hedefliyor.


İdil’in samimi anlatımına, yaşamını yakından izleyen Özden Toker İnönü, Suna Kan, Cem Mansur, Antoni Wit ile Kempff’in çocukları Irene ve Roland gibi tanıklıklar eşlik ediyor. Fransa, Almanya, Küba ve Belçika’da yapılan çekimler, detaylı bir arşiv araştırması, ilk kez gün ışığına çıkacak fotoğraf ve ses kayıtlarıyla zenginleşen, efsanevi piyanistimiz hakkındaki ilk kapsamlı belgesel....


Başrolde ise kuvvetli, tutkulu yorumuyla İdil Biret ve piyanosu...İçerik:
İdil Biret - Piyanodaki Mucize Parmaklar filminde dünyaca ünlü piyanistimizin kişisel arşivinden aile fotoğrafları, çocukluk besteleri ve ünlü pedagog Nadia Boulanger’nin Türk hükümetine yazığı raporlar ilk kez izleyiciyle buluşacak.

Belgesel için yapılan çekimler arasında sanatçının Paris, Brüksel ve İstanbul’daki evleri, Paris’te çocukluğunu geçirdiği mekanlar, hocası Kempff’in adına Almanya’da verdiği konser, Küba seyahati, Sedef Adası ve Mavi Yolculuk tatilleri gibi samimi görüntüler yer alıyor.

Yedi yaşında piyano çalan küçük İdil’in elleri, 1970’lerden genç piyanistin günlük yaşamından kesitler, 1980’lerden Avustralya konserleri gibi görüntülerin yanısıra, Paris’e gelişinin hemen ardınan kendisiyle yapılan Fransız Radyosu röportajı ve İlhan Mimaroğlu ile ABD’de yaptığı deneysel kayıtlar Fransa, Avustralya ve Türkiye’deki arşivlerden bir araya getirildi.


Röportajlar:
İdil Biret
Şefik Büyükyüksel / İdil Biret’in Eşi
Roland ve Irene Kempff / İdil Biret’in hocası Wilhelm Kempff’in çocukları
Özden Toker İnönü / İsmet İnönü’nün kızı
Claude Samuel / Müzik Eleştirmeni ve Fransız Radyosu Yayın Yönetmeni
Nevit Kodallı / Besteci
Suna Kan / Viyolonist
Ayla Erduran / Viyolonist
Cem Mansur / Orkestra Şefi
Remy Stricker / Paris Konservatuarı Profesörü ve Radyo Prodüktörü
Antoni Wit / Orkestra Şefi
Carsten Dürer / Müzik Eleştirmeni
Filiz Ali / Mimar Sinan Üniversitesi Müzikoloji ProfesörüYönetmen Görüşü:
"Bu belgeselin amacı izleyiciye sıradışı bir yaşam öyküsünü tüm canlılığıyla, tüm çelişkileriyle sunmak. İdil’in evindeki ufak kedi heykelleri, oyuncak bebekler, kendi yaptığı resimler, kuvvetli parmakları, çalarken takındığı sert yüz ifadesi... İdil’in iç yolculuğuna ışık tutan bu türden ipuçları izleyicinin hayalgücünü tetikleyecek. Günümüz Paris’inde yaşadığı evin çocuk evini andırması tesadüf olabilir mi? Piyanoyu çalışında sadece Beethoven’ın ya da Chopin’in notalarını değil, İdil’in kendi sesini de duyacaksınız..."


Belgeselin tanıtımı ilk olarak 12. Türsak İstanbul Sinema-Tarih Buluşması’nda yapılmıştı. Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.